Manuellt. Guldfärgad urtavla med arabiska siffror. Senare armlänk i 18 K guld. Boettens diameter 21 mm exkl kronan. Total längd ca 18 cm.
Slitage. Repor. Urtavla med mindre fläckar. Gravyr på boettens baksida. Ej funktionstestat.