OSKAR BERGMAN, akvarell, gouache och täckvitt på papper, signerad Oskar Bergman och daterad Stockholm mars 1937.
"Vinter". 35 x 50 cm.
Ej examinerad ur ram. Blekt.
Vinst i Stockholms Allmänna Konstförening, 1937, nr 42.
"Konst i svenska hem", vol. II, band 9, upptagen under samling 822: "Köpman och fru Martin och Edith Gustafsson, Strålsnäs", upptagen med titeln "Vinterlandskap, Söder, Stockholm"