Fem lådor i sargen. Nedåt avsmalnande ben men mässingskoning. Längd 135, bredd 75, höjd 75 cm.
Slitage, slagskador med smärre fanerbortfall. Smärre sprickor i fanerat. Ej ursprunglig nyckel, ej låsbar. Nyckel saknas.