Olika polykroma dekorer och utföranden. Bemålad samt tryckt dekor. Den blåa, runda asken märkt Sèvres. Längd mellan 5-16 cm.
Varierande slitage. Locket till asken med blomsterknopp med nagg samt retusch. Den blåa, runda asken med invändiga sprickor i locket.