SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft.
Förgylld och bronserad. Svängt krön. Skuren dekor av ymnighetshorn, bandrosett och bladverk. Tudelat glas. 221 x 116 cm.
Färgbortfall. Avsågade listbitar i bakkant samt på sidor. Anlupet spegelglas. Torrsprickor. Något maskstunget bakstycke.