Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

Adriaen van Ostade

(Holland, 1610-1685)
Adriaen van Ostade
(Holland, 1610-1685)

PARTI ÄLDRE GRAVYRER, 4 st, etsningar, bl.a Adriaen van Ostade, 1600-1800-tal.

Lucas van Leyden, kopia efter,"Der Chirurg", 1524, 1600-tal, 11 x 7,5 cm.
Rembrandt, "Joseph's coat brought to Jacob", troligen 1800-tal, 12 x 9,5 cm
van Ostade, Äldre par, troligen 1800-tal, 10 x 7,5 cm.
van Ostade, Bönder som dricker och spelar, 15,5 x 13 cm.

Två av bladen är oramade, de ramade har ej examinerats ur ram. Gulnade, fläckar, pappersförtunning. "Der Chirurg" är uppfäst på kartong.

Lähtöhinta
2 000 SEK