Urhus i ek, delvis fanerad. Emaljerad urtavla märkt "Junghans". Riklig dekor av bl a lejonmaskaron. Höjd ca 102 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Bruksslitage. Några skador, sprickor och lagningar. En dekordel med avslag. Ej funktionstestad.