Bronserade med kalkstensskiva. Sarg med dekor av pärlstav och hörnfleuroner. Runda, kannelerade nedåt avsmalnande ben, delvis blödhölstrade. Längd 48, djup 32, höjd 81 cm.
Ytslitage, skador, delar saknas. Senare bronsering. En dekorbit medföljer. Spricka i nertill på ett ben.