SÅSKANNA, silver, Köpenhamn, 1934 samt SKED, silver och ebenholz, Georg Jensen, 1915-30. Kannans totala vikt 87 g.
Bukig form med svängda knäckar. Svärtat handtag i trä. Kontrollmästare Johannes Siggaard. Längd 18 cm, diameter ca 10 cm, höjd 5 cm. Sked i ebenholts med skaft i silver. Längd 15,5 cm.
Slitage. Kannans handtag med krackelyr, torrsprickor, sitter lite löst. Skedens blad med nagg, torrsprickor.