TEKOPPAR MED FAT, 6 delar, "Zebra" Eugen Trost, Upsala-Ekeby Gefle, 1955-1967.
Flintgods. Målad dekor av ränder i svart och vitt. Undertill märkta. Kopparnas höjd 8 cm.
Slitage, ställvis hårdare. Kopparna med krackelyrer och missfärgning. Ena fatet med underglasyrfläck.