Online-teemahuutokaupat
Ceramic design by Kyllikki Salmenhaara E1118
Huutokauppa:
Carl Oscar Borg – Depicter of the American West F582
Huutokauppa:
Franco Costa F574
Huutokauppa:
A Worldwide Private Collection F579
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art F511
Huutokauppa:
Classical Antiques F577
Huutokauppa:
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:

SERVISDELAR, 156 delar, porslin, "Ostindia", Rörstrand, sent 1900-tal.

18 djupa tallrikar. 18 dessertskålar. 15 buljongkoppar med fat. 13 moccakoppar med fat. Fem kaffekoppar med fat. Fyra tekoppar med fat. 18 assietter. En kaffekanna, en tekanna, en gräddsnipa samt en sockerskål. 18 fat, längd 23,5 cm. 18 fat, längd 32 cm. Två fat, längd 35,5 respektive 40 cm. Fyra skålar, diameter 23 cm. En terrin med lock, en karott med lock, två såsbåtar, två såssnipor, två smörterriner. Sex äggkoppar. Ett ytterfoder. Fyra askfat. Ett extra kaffefat medföljer.

Bruksslitage. En såsbåt med spricka, lagning och nagg. Två assietter med sprickor. Fem moccafat, ett tefat och två dessertskålar med krackeleringar. En assiett och ett moccafat med nagg. Mindre tillverkningsdefekter. Några delar skiljer något i form.

Lähtöhinta
6 000 SEK