DAMSKRIVBORD MED UPPSATS, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Fanerat i olika träslag. Dekor av inläggningar föreställande växter. Uppsats med 2 dörrar samt jalusidörrar med bakomliggande hyllor, lådor och fack. Utfällbar klaff samt lådor. Bredd 90, djup 50, höjd 117 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken. Repor. Avslag. Flera av lådorna går ej att öppna, jalusidörrar är svåra att öppna och stänga.