BIRGER EKMAN, "Vinet skördas och pressas", barvagn Mjölby Intarsia, 1940-tal.
Överdel med glasskiva med underliggande mittparti.
Underdel med parställda dörrar med bakomliggande inredning för bar. Dekor i form av intarsia i olika träslag, förteckning på detta i garantisedel. Trissor. Längd 89 cm. Bredd 46 cm. Höjd 68 cm. Garantisedel medföljer. Nummer 1 av 6. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. Lackkrackeleringar. Gummit på trissorna med slitage och torra.
"Härmed garantera vi, att barvagn nr 1, "Vinet skördas och pressas", komponerad av konstnären B.Ekman, utförd i en maximiupplaga av sex exemplar" A-.B. Mjölby Intarsia.