ETTORE SOTTSASS, "Mini Totem", keramik, numrerad 60/150 och signerad, 1990-tal.
Ur serie av fem Mini Totems för Bitossi. Formgivna 1963. Märkt "E. Sottsass Bitossi Montelupo, Italy. Höjd 46,5 cm.
Ytslitage. Smärre repor.
Ettore Sottsass "Tutta La Ceramica" (Fulvio Ferrari) sid 141.