STOL, gustaviansk, enligt etikett Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800).
Fast stoppad klädsel. Rik dekor av bland annat fjällskärning, fleuroner samt nedåt avsmalnade ben med överkragningar. Möjligen övermålad signatur.
Slitage, repor och stötskador. Mindre ranglig. Renoverad och kompletterad med bland annat förstärkningar, senare bemålning och klädsel. Klädsel med mindre skador och fläckar.