Renässansstil, märkt L Posen.18 bordsgafflar (18), 24 bordsknivar (21), 18 bordsskedar (19), 18 teskedar (15), 18 kaffeskedar (11), 18 dessertskedar (14), 24 smörgåsgafflar (14), 24 smörgåsknivar (17), 24 tårtgafflar (15), 3 serveringsskedar (19), 2 tesilar (15), tårtspade (27), 4 smörknivar (17), sockertång (13), druvsax (15), 18 bordsgafflar, ej förgyllda (18) samt 18 bordsknivar med engelska stålblad (22). Schatull, ek, med 10 besticklådor bakom dubbeldörrar. Längd 55. Djup 44. Höjd 81 cm. Nyckel finns.
Monogram. Bruksslitage. Schatull med några repor och märken samt sprickor.