Fanerat i björk och flambjörk. Fyra svängda ben. Rektangulär form. Två delvis glasade pardörrar med fasettslipat glas. Hyllplan bakom dörrar. Höjd ca 144, längd 111, bredd 38 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Möjligen tidigare med spröjs och möjligen utbytta glas.