Röd mittmedaljong med polykrom stiliserad blomdekor. Flertalet bårder i olika kulörer med stiliserad dekor.
Hårt slitage. Blekt. Malskador. Flertalet lagningar. Långsidor med skador. Langetering med skador och slitage. Fransar saknas.