Vit urtavla med arabiska siffror samt separat sekundvisare. Boett med riklig dekor i form av blommor och stjärnor. Diameter ca 3,5 cm. Innerboett i metall. Fickursställ i glas med gulmetall. Höjd 8 cm.
Bakboett med graverat namn. Saknar en visare. Slitage, ej funktionstestad. Fickursställ med slitage och skador på textilklädseln.