Betsat trä. Genombrutna ryggbrickor. Krön med dekor av rosett. Sitsar med reliefdekor av blomster. Svarvade, kopplade ben. Etikettmärkta.
Bruksslitage. Märken, skav och fläckar. Sprickor samt mindre avslag. Lagningar.