Fanerat med mahogny, rektangulär form med rundade hörn, fronten med 1 låda samt 2 skåp, raka ben, längd 188, bredd 67, höjd 86 cm. Nyckel finns.
Skåpen med senare lås, saknar uppsats (igensatta hål efter den), fanérskador, repor.