KRÄFTSERVIS, 20 delar, flintgods, Alf Wallander, Rörstrand, 1900-talets första hälft.
18 tallrikar och två skålar. Dekor av kräftor. Skålarnas diameter ca 26. Höjd ca 13. Tallrikarnas diameter ca 22 cm.
Krackelyr. Missfärgningar . En tallrik med nagg. Tallrikarna med något varierande storlek.