Stomme i furu. Välvt lock. Lädika. Målad fornt med blomsterkransar. Lock med blomsterkvastar samt två fåglar. Längd 134 cm. Bredd 63 cm. Höjd 73 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Mittbeslaget på locket saknas. Mindre skador på beslagen. Åldersrelaterat slitage.