Raka sidor, uppsvängt krön med handtag, vegetativ dekor med bandrosetter, emaljerad urtavla med arabiska siffror. Höjd 20,5 cm. Läderfodral. 18 x 12, höjd 26,5 cm. Nyckel finns.
Slitage, emaljnagg, handtaget med smärre bristning, tygfoder med fläckar, fodral med skador och fläckar, ej funktionstestad.