Oval form. Stomme metall med genombruten dekor. Överdel med svart glasskiva. Front med lucka klädd i svart imitationsläder. Trissor. Insida med en hylla. Längd 72 cm. Bredd 41 cm. Höjd 70 cm.
Bruksslitage. Märken och repor. skiva med nagg. Senare trissor.