Valnöt. Båda med rak och stram form samt dekor av mässingsstänger. Sideboardets längd ca 105, djup ca 39, höjd ca 43. Spegelns höjd ca 120 cm.
Slitage, repor och stötmärken. Mindre missfärgning. Större spricka i glaset. Skador i glaset nedtill.