URNA, glas och förgylld brons, empire, tidigt 1800-tal.
Dekor av vinrankor samt hänklar med satyrhuvuden. Kvadratisk fot med bård av akantusblad. Glas med rutslipad samt fasetterad dekor. Höjd 29 cm.
Några repor och mindre nagg. Omfattande skador/lagningar vid övergången till fot.