Bemålat, gipsat och förgyllt trä. Dekor av bladverk. Tassfötter framtill. Höjd ca 49 cm.
Hårdare slitage. Renoverade. Senare bemålade. Färgbortfall, sprickor, skador, lösa delar samt märken och stearinrester.
Prins Carl Bernadotte (1911-2003)