SKÄNK, Gustaviansk, omkring 1800.
Bemålad. Skuren dekor av räfflade speglar, växtrankor och fleuroner. Mittdel med dörrpar och bakomliggande lådor samt hyllplan. Gavlar med två svängda dörrar och bakomliggande hyllplan. Kannelerade konformade ben. Bredd 150 cm, djup 63 cm, höjd 104,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken, slagskador och sprickor. Dekor runt ett nyckelhål med skada. Maskstungen. Senare renoverad bl a senare bemålad.
Prins Carl Bernadotte (1911-2003)