Valnöt. Uppsats med svarvad genombruten dekor. Beslag av mässing. Fem lådor. Fotavslutningar med hjultrissor. Bredd 104. Djup 54. Höjd 150 cm.
Slitage. Repor och märken. Fanerskador. Torrsprickor. En hjultrissa saknas. Nyckel saknas.