Fanérat med valnöt och rotfanér. Rak form med utskjutande krön. Skuren dekor. Spegeldörr flankerad av kannelerade pilastrar. Bakomliggande hyllplan. Nedtill låda med draghandtag i form av lejonmaskaron. Klotfötter. Längd 79 cm, bredd 46 cm, höjd 198 cm. Nyckel finns.
Inredningen omarbetad. Mindre fanérskador. Slitage.