GOLVVAS, flintgods, jugend, Alf Wallander, Rörstrand, 1900-talets början.
Bukig form. Reliefdekor av fjärilar och växter i vitt, brungult, blått, grönt och rosa. Stämpelmärkt DESSIN ALF WALLANDER Rörstrand. Höjd 64 cm.
Fotnagg. Lagning på fotklacken. Krackelerad.