LJUSKRONA, rokokostil, 1900-talets början
Stomme i mässing. 5 ljusarmar med elektriska ljus. Behängd med prismor. 7 elektriska ljuspunkter. Stomglas och obelisk. avslutande klot. Höjd 75cm, diameter 50cm.
Slitage. Ej funktionstestad.