Ek. Gavel med hjorthuvud, längd 115 cm. Sänghimmel med skuren dekor, längd 60 cm, samt två tillhörande dekorelement i form av lejonhuvuden. Två sängbord med en blindlåda vardera, längd 46 cm, bredd 46 cm, höjd 49 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Sprickor. Mindre skador och bortfall.