Ek, delvis fanerad. Dekor av bl a skurna löv. Höjd ca 93 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Ytslitage, fläckar. Några lösa, lagade samt avbrutna dekordelar, en del av knoppen medföljer. Repor. En senare knopp. Ej funktionstestad.