Mahogny, delvis fanerad. Oktagonal skiva, delvis klädd med läder. Sarg med lådor och blindådor. Fyrdelad fot med avslutande trissor. Diameter 87, höjd 73 cm.
Slitage, skador, lagningar och fläckar. Några avslag. Något skevt. Torkat läder med visst bortfall. Nyckel saknas.