Trä och kompositmaterial. Jordglob med uppfällbart lock och bakomliggande barinredning. Underliggande skiva med flaskställ. Längd 91. Bredd 65. Total höjd 95 cm.
Slitage. Repor och märken. Ställvis solblekt.