BORD, "Charles", Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet samt Upsala Ekeby, 1928.
Ek samt skiva med kakelplattor. Svarvade ben. Brickmärkt. Längd 80, bredd 51, höjd 69 cm.
Slitage, ställvis hårdare. Kakelplattorna med nagg och krackelyrer.
"Axel Einar Hjorth, Möbelarkitekt", Christian Björk och Thomas Ekström, Stockholm, MMIX. I register över namngivna seriemöbler, sid 146.
Serien användes till restaurant Cecils festvåning och matsal.