TEKANNA med ställ, mässing, Skultuna, N 3, omkring år 1900.
Rund bukig form. Hänkel med trähandtag. Kvadratiskt ställ på kulfötter. Total höjd med hänkel 24 cm.
Hänkel med slitage. Några repor.