Glaserat stengods, blå randdekor. Tekanna med sil och lock, kanna med lock, skål med lock, karott med lock, 3 äggkoppar, 11 mattallrikar samt 10 assietter. Tekannans höjd 15 cm.
Bruksslitage. Några delar med krakeleringar.
Kvitto från Konsthantverkarna, Malmö medföljer.