BYRÅ, rokoko, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.
Fanerad med mahogny och valnöt. Skiva av röd kalksten. Förgyllda beslag. Tre lådor. Längd 119. Bredd 65. Höjd 87 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Draghandtag förstärkta med senare skruv.
Med fraktetikett från Stockholm till Uttersberg.