SOFFA, empire, 1800-talets första hälft.
Målad och bronserad. Skuren dekor av bl a sfinxer. Fast stoppad rygg. Lös plymå i rygg. Längd 166 cm.
Slitage. Repor och märken. Omarbetad, avkortad. Torrsprickor. Senare målning och bronsering.