STOLAR, 6 st, empire, 1800-talets början.
Målade och bronserade. Fast stoppad rygg och sits. Genombruten dekor.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Färgbortfall. Förstärkta sitsar och ryggar. Senare målning och bronsering. Klädsel med slitage. Delar av dekorelement saknas. En stol med trasig rygg.