Metall. Märkt med påmålad text i vitt "Folkteatern Sthlm". Med stativ. Längd med nedfällt stativ ca 100 cm, bredd 35, höjd 30 cm.
Slitage. Rost. Bucklor. Ej funktionstestad.
Folkteatern, Stockholm.
Folkteatern, "Folkan" belägen på Östermalmstorg sen 1887, lades ned 2001. Huset revs 2007.