Balusterformad med svängda hänklar, tappkran. På fyra fötter. Dekor i relief med bl.a. ansiktsmaskaroner. Handtag och isolatorer i ben. Tre delar. Stämpelmärkt Plewkiewicz w Warszawie. Samovarens höjd ca 49 cm. Tekannans höjd ca 16 cm.
Yta med ställvis hårt slitage. Bucklor. Isolatorbrickor med sprickor. Locket skevt. Fat saknas.