Fäste i mässing. Tveeggad klinga med blodrand. Balja av svärtat stål. Längd ca 110 (med balja ca 113 cm), varav klinga ca 94 cm.
Slitage, repor och märken. Mindre rostangrepp. Smuts. Balja med limrester.