Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

STOLAR, 6 st. SAMT BORD, Eliel Saarinen, Saarinen House, 1900-talets fjärde kvartal.

Massiv lönn, klarlackade. Fast stoppade sitsar klädda med tyg. Plakettmärkt "Cranbrook 1929-30 Saarinen House, Adaption, 51, Made in Finland by Adelta Oy". Bordets diameter 136, höjd 72,5 cm.

Bruksslitage, repor, några fläckar och märken. Skav på stolarnas kanter. Kant på bordsskiva med skada och lagning samt stötmärken. Sprickor och lagningar under lack, troligen ursprungliga. En skruv saknas.

Lähtöhinta
50 000 SEK