Hög rygg med svarvade stolpar och karmar. Ryggstöd med stavar. Utdragbart lock klädd i vävt tyg. Bemålad i blått med dekor av blommor och datering ANNO 1924. Höjd 134, längd 187, bredd 60 cm.
Slitage. Färgbortfall. Repor.