Rektangulärt spelskrin med dekor av spelkort, låsskylt av ben, invändigt med fyra dosor för spelkortens färger, spelmarker. 28 x 15 cm.
Rektangulärt sockerskrin med mönsterlagd fanér, kortsidan med låda, invändigt med kniv för att dela socker. 30 x 20, höjd 17 cm. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, fläckar, de fyra mindre dosorna med invändiga kantskador, ojämnt blekt. Det större skrinet med fanérskador.