TEKÖK på RECHAUD, nysilver/pläter, Roger Broadhead & Co, England, 1900-tal.

Tre delar. På tassfötter med rikligt ornamenterade hänklar. Dekor av palmettbård på brännare, kannans liv och lock. Lockknopp i form av frökapsel. Höjd 34 cm.

Slitage. Handtaget något anfrätt. Obetydliga repor, smärre nagg.

Lähtöhinta
1 500 SEK